10 Adımda Kitap Yazmak için Bilmeniz Gerekenler

10 Adımda Kitap Yazmak için Bilmeniz Gerekenler

10 Adımda Kitap Yazmak için Bilmeniz Gerekenler

Kitap yazmak günümüzde birçok genç kalemin istediği hayallerden birisidir. Kitaplar bambaşka dünyaları bize aralayan, başka duygulara itekleyen ve dünyaya dair ufkumuzu genişleten araçlardır. Kitap yazan kişilere ise o dünyaları yaratan insanlardır.


Eşsiz bir zihin dünyasına sahip olan tüm yazarların kitapları, günümüzde en değerli kitaplar arasında görülmektedir. Ancak kitap yazmak sanıldığının aksine basit bir iş değildir. Bazen bir kitaba onlarca yılınızı verebilirsiniz, bazen de bir kitabı hiç beklenmedik bir süre içerisinde çıkartabilirsiniz. Bu tamamen koşullara göre değişmektedir. Kitap yazmak isteyen genç kalemler, bu işlerin nasıl yürüdüğü hakkında oldukça meraklılardır. Bu yüzden kitap yazarken dikkat edilmesi gerekenleri paylaşıyoruz. İşte 10 adımda kitap yazmak!


1-    Kendinizi Tanıyın


Kitap yazmak istiyorsanız kendinizi tanımak zorundasınız. Neden mi? Kitaplar, yazarların iç dünyasıdır. Gönlündeki, zihnindeki düşünceleri ve fikirleri söyleyebileceği tek yer; kitaplardır. Kendini tanımayan bir yazar ise ne anlattığını bilmez. Hikayesinin ne olduğunu bilmeyen birisi ise yazar olamaz. Bunların önüne geçmenin ilk koşulu ise kendinizi tanımak ve kendiniz ile barışmak. Bir insanın kendini tanıması bir ömür sürecektir. Ancak zihnini ve gönlünü bilmesi bir ömürden daha kısa sürecektir.


2-    Okuyun, Öğrenin, Araştırın


Bir marangoz, masa yapmak için ağacı tanımalıdır. Ağacı tanıması için onunla zaman geçirmelidir. Yazar’da marangozdan farksız değildir. İkisi de hiç olmayan bir şeyi sıfırdan üretiyorlar. O halde yazar adayının sürekli okuması, araştırması, öğrenmesi ve bilmesi gerekmektedir. Neden bilmesi gerektiğini merak ediyorsanız? Çok sevdiğiniz bir yazarın adını anımsayın veya Dünya’daki önemli yazarlardan birisinin adını anımsaya çalışın. Sonrasında tarayıcıdan bu kişinin hayatını araştırın ve aldığı eğitimlere, deneyimlerine, yaşamındaki aktifliğe ve bilgiyi nasıl aradığına şahit olun. Kitaplar, bilgi yuvalarıdır. Yazar olmak istiyorsanız; bilgiye, saf su kadar muhtaç olacağını unutmamakta fayda var.


3-    Hayal Edin

Her kitabın ilk tuğlası, bir hayalle veya bir düşünceyle başlar. Yazar beklenmedik bir anda bir şey hayal eder veya sokakta gördüğü bir şey dikkatini çeker ve üzerine yoğunlaşır. Ardından bir hikayenin ilk hali, iskeleti atılır. Ardından uzun bir süre boyunca yazar, hayalini besler. Bu yüzden hayal etmeniz ve hayal gücünüzün geniş olması gerekmektedir. Keza yazar olmayı istiyorsanız; hayal gücünüz de, hayal dünyanızda bir nebze de olsa geliştiğini göstermektedir.4-    Derdinizi Bilin


Kitapların hep bir dert anlattığını fark etmiş miydiniz? Her zaman hikayede anlatılması gereken bir dert vardır. Ve o dertten kaynaklı o kitap yazılmaktadır. Örneğin etrafınızda muazzam bir gelir dengesizliğinin olduğunu görüyorsunuz. Bu durumda sizlerin canını sıkıyor; o halde güçlü ve gerçekçi bir derdiniz var. Onu anlatabilmenin yollarını aramalısınız. Bazı dertler sosyal sınıflar ile ilgili olmayıp; aşk acıları da olabilir. Aşk acıları da eşsiz bir derttir. Bu derdinizi en güzel şekilde kelimeleriniz ile anlatabilirsiniz.

 

5-    Yazın


Bir yazar ne yapar? Sadece yazı yazar. Sizlerde yazar adayları olan genç kalemlersiniz. O halde elinizden geldiği kadar yazmanız gerekiyor. Merak etmeyin her yazar gibi sizin de ilk hikayeleriniz kötü olacak. Belki birisi yüzüne bile bakmayacak veya gülecekler. Ancak bunlar sizi dejenere etmek yerine güçlendirmeli. Bu yüzden ne olduğu fark etmeksiniz hep yazın. Araba sürmeyi kitaplardan değil, arabanın içerisindeyken öğrenirsiniz. Yazarlık da bundan farksız değildir. Yazmayı, yazarken öğrenirsiniz.


6-    Kendinize Güveninin


Bir yazarın veya yazar adayının kendine güvenmesi oldukça önemlidir. Çünkü yazarlık sadece kitap yazmakla bitmemektedir. Kitabın ardından, kitabınızı okuyan insanlarla sohbet etmekle de bitmektedir. Veya genç heyecanlarınız ile yazdığınız öykünün birisinin okumasının ardından; onunla sohbet etmeniz. İşte bunlar sizleri besleyecek oldukça güçlü şeylerdir. Bu yüzden kendinizi güvenin. Ukalalık ile öz güven arasında kıl kadar ince bir çizgi bulunmaktadır. Hangi çizgide olduğunu iyi tartmayı da unutmayın.


7-    Hikaye ve Karakter Oluşturun


Günümüzde birçok yazar, hikayelerini oluşturarak kitaplarını yazmaya başlamaktadır. Bazıları da karakterlerini yaratıp, sonrasında hikayeyi oluşturmaktadır. Burada tamamen yazarın kendi yazım dünyasına kalmıştır. Hikaye ve karakterler ekmeğiniz, suyunuz kadar önemlidir. Kitabın başyapıt olmasının ilk işi temeli sağlam güçlü bir hikaye ve yazarın kendisi kadar yakından tanıdığı bir karakterdir. Karakterleriniz ve hikayelerinizle hep oynayın. Her defasında yazın sevmediyseniz silin. Fakat yazmaktan, karakterleriniz ile hikayelerinizi buluşturmaktan kaçınmayın.


8-    Not Alın


Bu metinde okuyabileceğiniz ve yazarlık süreniz boyunca sizlerin en çok işine yarayacak bilgi; not almanızdır. Aklınıza bir hikaye gelirse; ‘’ bunu eve geçince yazayım ‘’ diye geçiştirmeyin. Yanınızda küçük bir not defteri taşıyın. Her aklınıza gelen hikayeyi, öyküyü veya fikri not alın. Bazı gecelerde yazacak bir şeyler bulamayacaksınız. Tam da o sırada not aldığınız onlarca farklı hikayelere göz gezdireceksiniz. Birbirinden farklı olan onlarca hikayeyi, sanki hep bir aradalarmış gibi birleştirip; yeni bir hikayeyi oluşturacaksınız. Bu yüzden her zaman not alın ve not almaktan geri kalmayın.


9-    Yazdıklarınızı Okutun


Kitaplar, yazarların kendisine yazılmaz. Yazar, kitabını birilerinin okuması için yazar. O halde sizlerde yazdığınız öyküleri, hikayeleri ve fikirleri okutun. İlk olarak arkadaşlarınıza, eşinize ve dostunuza okutun. Ancak onları okutmanızın temel amacı; sizlerin göremediği detayların görülmesidir. Bu yüzden samimi olduğunuz kişiler üzülmemeniz için ‘’ çok iyi, çok güzel yazmışsın ‘’ gibi yorumlarda bulunur. Sizlere ihtiyaç olan gerçekçi bir eleştiridir. E arada bir iyi yorumlar da almalısınız elbette. Ayrıca etrafınızda sizler gibi okuyan, yazan kişiler varsa onlara muhakkak okutun. Sizlere oldukça faydalı olacaktır.


10- Yayınevi Arayın


Yayınevi bulmak her yazarın çektiği sorunların başındadır. Yazarlar kitaplarını yazdıktan sonra ister, istemez birilerinin okuması için bastırmaları gerekmektedir. Bu noktada yayınevlerinden başka gerçekçi alternatifleri yoktur. Ancak yayınevlerinin büyük bir kısmının, ticarethane olduğunu unutmamanızda fayda var. Her şirket gibi yayınevi de kendi çıkarlarını koruyacaktır. Bu yüzden kitabınızı basmak için sizlerde para isteyeceklerdir. Ancak günümüzde alternatif yayınevleri, yazarlardan para istememektedir. Elbette yazılan kitabın başarılı olması kaçınılmaz şarttır. Bu tarzda yayınevleri ile iletişime girmek faydanıza olabilir. Ancak diğer tüm yazarlar gibi sürekli kapıların yüzünüze kapatılacağını unutmayın. Bu yüzden gönlünüzü, mürekkebinizden uzakta tutmayın!