2020 Yılının En Popüler 20 Sosyal Medya Platformu

2020 Yılının En Popüler 20 Sosyal Medya Platformu

2020 Yılının En Popüler 20 Sosyal Medya Platformu

Dijital dünya ve sosyal medya platformları günümüzde oldukça önemli bir yere sahip olan alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya platformları bir nevi sanal dünyanın sosyal alanları olarak görülmektedir. Yüzlerce işlemin yapılabildiği, iletişim kurulabildiği ve gelişmeler hakkında bilgi alınabilecek alanlar olarak hayatlarımızda yer edinmektedir.


Günümüzde çeşitli ticaretlerin dahi yapılabildiği platformlar olabilmeyi başaran birçok kuruluş bulunmaktadır. Dünya’da sosyal medya platformlarını kullanan birey sayısı milyarları aştığı elde edilen veriler sayesinde gün yüzüne çıkmıştır. Ayrıca binlerce sosyal medya platformu bulunmaktadır. Ancak bazı sosyal medya platformları diğerlerinin arasında sıyrılarak en iyilerinin arasına girmiştir. İşte sizlere 2020 yılının en popüler 20 sosyal medya platformu:


1-   Facebook


Facebook, 2007 yılından günümüze kadar hizmet veren sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak Amerika’daki bir üniversitenin iletişim aracı olarak tasarlanmıştır. Ancak kısa bir süre içerisinde bölgede oldukça popüler hale gelmiştir. Bundan kaynaklı olarak reklamlar alınmaya ve daha sonrasında tüm Amerika’ya açılabilmiştir. Facebook altın çağını 2010 ila 2017 arasında yaşayarak; milyarlara varan bir üyeye sahip olmuştur. Günümüzde ise aktif olarak milyonlarca insan tarafından kullanılmaya devam etmektedir. 2020 Yılının en popüler 20 sosyal medya platformu arasında Facebook ilk sırada bizleri karşılıyor.


2-   WhatsApp


WhatsAp, Türkiye’de de yoğun bir kullanıcı sayısına sahip olmasının yanı sıra her ülkede de aktif olarak kullanılmaktadır. Uzun yıllardır hizmet veren bir platform olan WhatsApp, günümüzde en sık kullanılan iletişim uygulamalarındandır. WhatsApp sayesinde onlarca kişiyle ücretsiz olarak mesajlaşabilme, görüntülü ve sesli konuşabilme konforlarına sahip olunabilir. Bunların yanı sıra gruplar kurarak iş ve sosyal yaşantınızı kolaylaştırabilmek mümkündür. Ayrıca sıfır reklama sahip bir sosyal medya platformudur.


3-   QQ


QQ, Dünya’da en çok kullanılan mesajlaşma uygulamasından birisi olduğunu söyleyebiliriz. Çin tarafından üretilen bir program olmasının yanı sıra geniş özelliklere ve işlevselliklere sahiptir. Günümüzde daha çok mesajlaşmak ve görüntülü görüşmek için kullanılmaktadır. Her saat aktif olarak ortalama 500 milyon kullanıcıya sahip olabilmektedir. Kullanıcıların ağırlığını uzak doğu ülkelerinden oluşmaktadır. Türkiye’de de yavaş, yavaş popülerleştiğini söyleyebiliriz. Ancak diğer ülkelerde oldukça popülerdir. QQ, 2020 yılının en popüler 20 sosyal medya platformu arasında yer almaktadır.


4-   WeChat


WeChat, temel olarak bir mesajlaşma uygulaması olarak kullanılan bir sosyal medya platformudur. Ancak WeChat’ı sadece bir sosyal medya uygulaması veya mesajlaşma uygulaması olarak görmek oldukça yanlıştır. WeChat, kullanıcısına oldukça avantaj sağlamaktadır. Uygulamayı bir kartvizit, hatırlatıcı olarak kullanmanın yanı sıra ‘’WeChat Pay’’ özelliğiyle banka işlemleri içinde kullanılabilmektedir. Uygulama aktif olarak Çin’de kullanılıyor. Banka özelliği ve önemli özelliklerde aynı şekilde sadece Çin’de geçerlidir. Uygulamanın son dönemlerde Türkiye’de yavaş, yavaş popülerleşmeye başladığını söyleyebiliriz.


5-   QZone


QZone, Tencent tarafından 2005 yılında kurulan bir sosyal medya uygulamasıdır. Temel olarak Çin merkezli bir sosyal ağ sitesi olduğunu söyleyebiliriz. Uygulama kullanıcılarına birçok olanak sağlayarak hoş vakit geçirmeyi hedeflemektedir. Bunlar arasında blog tutma, günlük yazma, fotoğraf paylaşma, video paylaşma ve müzik dinleme gibi olanaklar bulunmaktadır. QZone, her geçen gün büyüyen bir kullanıcı ağına sahiptir. 2020 yılının en popüler 20 sosyal medya platformu arasında QZone’de yer almaktadır.6-   Tumblr


Tumblr, Türkiye’de de oldukça popüler olan bir video ve fotoğraf paylaşma uygulamasıdır. Sosyal medya platformları arasında oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Tumblr, son dönemlerin en trend uygulamalarından birisidir. Kullanıcılar genellikle fotoğraf ağırlıklı paylaşımlar yapmaktadırlar. Paylaşımlar sayesinde beğen alma veya beğeni verme, mesaj atma ve yorum yapma gibi birçok özellik bulunmaktadır. Tumblr, kullanıcı kitlesi oldukça kemiktir. Diğer platformlardan ayıran en temel özelliğin bu olduğunu söyleyebiliriz.


7-   Instagram


Instagram, fotoğraf ve video paylaşım platformudur. Facebook’un sahibi olduğu bu sosyal medya platformu Türkiye’deki en aktif ve en fazla kullanıcıya sahip olan bir uygulamadır. Genellikle fotoğraf paylaşımı gerçekleşmesinin yanı sıra çeşitli alışveriş markalarının dahi ürünlerini burada satın alabilmek mümkündür. Instagram günümüzde oldukça popüler bir durum olan ‘’Story’’ yani ‘’hikaye’’ özelliğini ilk uygulayan sosyal medya platformudur. Bu yüzden en önemli uygulamalardan birisi olarak görülmektedir. Instagram, 2020 yılının en popüler 20 sosyal medya platformu arasında yer almaktadır.


8-   Twitter


Twitter, onlarca sosyal medya platformu arasında ayrı bir yeri olan uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya’nın her bölgesinde yoğun bir kullanıcı ağına sahiptir. Twitter üzerinden düşüncelerini paylaşma, fotoğraf / video paylaşma ve mesajlaşma gibi özellikler bulunmaktadır. Twitter kişilerin gizli bilgilerini saklama ve bunları herhangi bir resmi kurum ile paylaşmamasından kaynaklı oldukça güvenlidir. 3. Kişilerin gizliliğini oldukça korumaktadır. Bundan kaynaklı olarak yoğun kullanıma sahiptir.


9- Baidu Tieba


Baidu Tieba, Çin merkezli bir arama motoru şirketidir. Baidu tarafından barındırılan ve oldukça fazla kullanılan Çin iletişim platformudur. 3 Aralık 2003 yılından günümüze kadar aktif olarak yer almaktadır. Bu uygulamada kullanıcılar ağırlıklı olarak soru – cevap tarzında bir iletişim içerisinde yer almaktadır. Geniş kullanım olanakları arasında kişiler ile mesajlaşma ve özel görüşmeler yapabilmesinden kaynaklı tercih edilmektedir. Platformun kullanıcıları yoğunluklu olarak uzak doğu ülkelerinden oluşmaktadır. 2020 yılının en popüler 20 sosyal medya platformu arasında Baidu Tieba da bulunmaktadır.


10- Skype


Skype, onlarca ülkede aktif olarak görüntülü, sesli ve mesajlı iletişim hizmeti sunan dev bir sosyal medya platformudur. Uzun yıllardır aktif olarak kullanıcıları hizmet vermesinin yanı sıra geniş özelliklere sahiptir. Günümüzde ağırlıklı olarak iş toplantıları ve görüşmeleri için Skype tercih edilebilmektedir. Bunun sebebi ise görüntülü sohbeti tam donanımlı olarak sağlaması ve ücretsiz olmasıdır. Bu yüzden yoğun bir kullanıcıya sahiptir.


11- Viber


Viber, akıllı cihazlar ve masaüstü işletim sistemleri için Wİ – Fİ veya 3 G gibi mesajlaşma, sesli görüşme ve görüntülü görüşme imkanlarını sağlayan bir iletişim aracıdır. Günümüzde yoğun olarak kullanılan bir sosyal medya platformu olmasının yanı sıra oldukça güvenlidir. Viber uygulaması 3. Şifreleme özelliğini kullanmaktadır. Bu yüzden herhangi bir gruba veya bireye atılan mesajları uygulamanın kendisi de okuyamamaktadır. Bu yüzden oldukça sık tercih edilmektedir. 2020 yılının en popüler 20 sosyal medya platformu arasında Viber de yer almaktadır.12- Sina Weibo


Sina Weibo Çin temelli bir sosyal medya platformudur. Sosyal medya platformu olmasının yanı sıra mikroblog sitesi olarak da nitelendirilmektedir. Twitter ve Facebook platformlarına oldukça benzediğini söyleyebiliriz. Geniş kullanım olanaklarına da sahiptir. Çin’de en çok kullanılan sosyal medya platformu olduğu paylaşılan veriler ile elde edilmiştir. Yaklaşık olara 11 yıldır kesintisiz hizmet vermeye devam etmektedir.


13- LINE


Line, Japon temelli bir mobil mesajlaşma uygulamasıdır. Dünya’daki en önemli şirketlerden birisi olan ‘’Line Corporation’’ tarafından yapılmıştır. Line, çeşitli interaktif öğelere entegre bir şekilde hizmet sunmaktadır. Ayrıca tamamen ücretsiz olarak kullanıcılarına hizmet vermektedir. Mesajlaşma dışında görüntülü ve sesli iletişim kurabilmek de mümkündür. Ayrıca Line, resmi hesaplara dahi erişim sağlayabilmektedir. Japonya’da yaşayan birisinin günlük yaşamını oldukça kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Uzun yıllardır başarılı bir imaj çizerek 2020 yılının en popüler 20 sosyal medya platformu arasında yer almayı başarmıştır.


14- Snapchat


Snapchat, Türkiye’de milyonlarca üyesi olan dev bir sosyal medya platformudur. Geniş özelliklere sahip olmasının yanı sıra tamamen ücretsizdir. Snaphat, kullanıcılarına çeşitli fotoğraf ve video çekebilmeleri için filtreler sunmaktadır. Bu filtreler eşliğinde çekilen fotoğraflar belirli bir süreliğine uygulamada paylaşabilmektedir. Sadece fotoğrafların üzerine not ekleyebilmeleri mümkündür. Bundan kaynaklı olarak oldukça eğlenceli bir sosyal medya platformudur.


15- YY


YY, Çin köklü bir sosyal medya platformudur. Temel olarak video tabanlı bir sosyal ağ olmasının yanı sıra yüz binlerce aktif üyeye sahiptir. Çeşitli canlı yayınlar yapılmasının yani sıra karaoke dahi yapılabilmektedir. Platformda çeşitli dersler de kullanıcılar tarafından verilebilmektedir. Ayrıca kullanıcılar aktifliklerini arttırarak sanal para kazanabilmektedir. Kazandıkları sanal paralar ile platform üzerinden kullanabilmektedir. Bu detaylardan kaynaklı olarak YY 2020 yılının en popüler 20 sosyal medya platformu arasında yer almaktadır.


16- VKontakte (VK)


VKontakte günümüzde genel olarak VK olarak bilinen bir sosyal medya platformudur. Diğer platformlardan farklı olarak oldukça geniş özellikleri kullanıcılarına sunmaktadır. Film izleyebilir, fotoğraf ve video paylaşımı yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra çeşitli gruplara dahil olarak sosyal aktiviteler gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca banka işlemlerinde de oldukça kolaylık sağlayabilmektedir. VK, Türkiye’de de yoğun bir üye sayısına sahip olduğunu söyleyebiliriz.


17- Pinterest


Pinterest, temel olarak fotoğraf paylaşma uygulamasıdır. Onlarca milyon fotoğraf kullanıcılar tarafından Pinterest’e yüklenmektedir. Bu fotoğraflar arasında sanatsal, kurumsal ve vektörel alanlar dahi bulunabilmektedir. Keza bilgi paylaşımı noktasında da önemli bir sitedir. Pinterest, dünyadaki herkesin en sık ziyaret ettiği fotoğraf kütüphanesi olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Ayrıca platformu üzerinden ek gelir elde edilmekte mümkündür.


18- LinkedIn


LinkedIN, İş dünyasındaki kişilerin diğer kişiler ile iletişim kurabilmesini sağlama ve bilgi alışverişini sunabilmeyi hedefleyen profesyonel sosyal ağı ve sosyal paylaşım platformu olarak karşımıza çıkmaktadır. Amerika temelli bir tabana sahip olsa da dünyanın her yerinde aktif olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Günümüzde geniş iş olanaklarını uzmanlarla da paylaşabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak LenkedIn, 2020 yılın en popüler 20 sosyal medya platformu arasında yer almaktadır.


19- Telegram


Telegram, Hindistan temelli bir iletişim platformudur. Dünyanın çeşitli yerlerinde aktif olarak kullanılan Telegram, kullanıcılarına geniş olanaklar sunmaktadır. Mesajlaşma ve sesli görüşme gibi önemli ve iletişim imkanlarını tamamen ücretsiz olarak sunmaktadır. Keza Telegram tam donanımlı ve oldukça güvenli bir sosyal medya uygulamasıdır. Bu yüzden milyonlarca üyeye sahiptir. Gün geçtikçe de hızla büyümeye ve gelişmeye devam ettiğini söyleyebiliriz.


20- Reddit


Reddit, diğer tüm sosyal medya platformlarından ayrı bir yere sahiptir. Kendine has duruşu ve modellemesinden kaynaklı olarak oldukça sevilmektedir. Günümüzde aktif olarak sosyal haber ve tartışma platformu olarak kullanılmaktadır. Platforma kayıtlı olan kullanıcılar bağlantı, metin, fotoğraf ve video içeren gönderiler paylaşabilmektedir. Diğer kullanıcılar gönderileri oylayarak sayfada daha öne çıkmasına olanak sağlayabilir veya daha alta inmesini sağlayabilmektedir. Milyonlarca kullanıcıya sahip bir platformdur. Bundan kaynaklı olarak 2020 yılının en popüler 20 sosyal medya platformu arasında yer almaktadır.


SEO nedir? Nasıl yapılır? yazımı okudunuz mu?