Arama Motoru Optimizasyonu SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?

Arama Motoru Optimizasyonu SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?

Arama Motoru Optimizasyonu SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?

“SEO Nedir?” sorusuna verilen ilk yanıt arama motorlarında üst sıralarda var olma şeklindedir. Ancak SEO’nun asıl hedefi tıklanma oranını yükseltmek değildir. Tıklanmak, her web sitesi için oldukça fazla önem arz eder. Fakat SEO nitelikli tıklanma rekoru isteyen kişiler tarafından kullanılan bir yöntemdir. SEO için stratejik olarak nitelikli ziyaretçiden söz ederken, bahsedilen kitle, okuyucu kitlesidir. Nitelikli web sitesi ziyaretçileri; sitede yer alan içerikleri okuyan, yorum yapan, anlamlandıran ve kesitler alan kişilerdir.


İşletmeler için ise ziyaretçi trafiği ne kadar yoğun ise aynı oranda satış yapma ihtimali yüksektir. Başarılı bir ziyaretçi trafiği edinmek istiyorsanız, isim benzerliği gibi hatalar ile hedef kitlenizde olmayan ziyaretçilerin sitenizi ziyaret etmesini minimum düzeye indirmeniz gerekiyor. Ziyaretçi yoğunluğu web siteleri açısından önemli oldukları bilinmektedir. Ancak yoğunluk kadar kalitede önemlidir. Asıl hedef kitle kaliteli ziyaretçidir. Ziyaretçilerin sayfanızda uzun zaman geçirmesini sağlamalısınız.


SEO Açılımı Nedir?


SEO nedir? Kelime açılımı “Search Engine Optimization” olan SEO’nun Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Peki SEO nedir? SEO, web sitelerinin arama motorlarında en üst sıralarda görünmesini sağlayan ve buna bağlı olarak tıklanma sayısını artıran temel unsurdur.SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?


Rakiplerden farklı olmak ve üstünlük sağlamak oldukça zorlu bir iştir. “SEO nedir?” sorusu tam olarak bu noktada bizlere cevap vermektedir. Web sitelerindeki tek amaç, arama motorlarının mevcut olan içeriğinizi okumasıdır. Ancak bu sayede arama motorlarında, arama sonucunda üst sıralarda kalmanız mümkün olmaktadır.


Hedefiniz Web sitenize daha fazla ziyaretçi gelmesi ise nasıl SEO yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Arama motorlarının kuralları bulunmaktadır. SEO nedir? SEO nasıl yapılır? Bu kuralları da yalnız Google belirlemektedir. Web sitelerini yönetenler bu kurallara göre sitelerindeki içerikleri düzenlemektedir. Bu kurallar ışığında ilerlendiğinde başarısız olma ihtimaliniz oldukça düşüktür.


H1 SEO Etiketi Nedir?


H1 SEO Etiketi, genellikle içeriğinizin başlığıdır ve sayfa açıldığında ilk görünür. H1 etiketini kullanıcıların ilgilisi çekecek şekilde oluşturmalısınız.


H2 SEO Etiketi Nedir?


H1 etiketinden hemen sonra gelen SEO için önemli H2 etiketidir. H etiketleri yazınıza ait alt başlıklardır. H1 etiketi her yazı için en çok bir tane bulunmalıdır. H2 etiketi ise yazınızın uzunluğuna göre değişiklik gösterse de genel olarak yazı içinde üç defa kullanılabilmektedir. SEO uyumluluğu açısından düşünüldüğünde her yazı için farklı H etiketi kullanmalısınız ve asla H1 etiketi H2 den sonra gelmemeli.


Organik SEO Nedir?


Bu yazımızda sizlere “organik SEO nedir?” sorusunun da cevabını vereceğiz. Organik SEO, web sitesinin alan adının alınmasından, sosyal medya bağlantılarına kadar tüm süreçleri kapsayan ve web sayfasını arama sonuçlarının ilk satırlarına taşımak amacıyla geliştirilen bir çalışma yöntemidir.


Ancak bu yöntemle web sitenizi en üst sıralarda kısa sürede görebileceğinizi hayal etmemelisiniz. Bu süreç sabırlı olmanızı gerektiren ve belki de birkaç hafta sonrasında meyvelerini verecek bir çalışmadır. Organik SEO ya da diğer tekniklerden hemen %100 sonuç almak neredeyse imkansızdır. Bu işe emek ve sabır gömmeniz gerekir. En kısa süre 6 aydır. 6 ay kadar sonra emeklerinizin karşılıklarını görmeye başlarsınız. Bu zaman zarfında belirli gelişmeler olacak ve az çok bir şeylerin oluşumu görülecektir ancak arama motorlarında ilk sıralarda olmak için zaman, sabır ve emeğe ihtiyacınız olacaktır.


Doğal SEO Nedir?


Başarılı bir SEO çalışması yürütülmek isteniliyor ise iç ve dış faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Tüm iyi ziyaretçi deneyimi sağlayan kriterlerin kullanılması bu sürecin olmazsa olmazıdır. Bahsedilen bu deneyimi iyileştirmek için gerekli olan tüm çalışmalara ise, Doğal SEO denilmektedir. Doğal SEO kriterleri şu şekilde sıralanabilir;


-        İnternet siteniz ne üzerine hizmet verecek?

-        Web sayfasının konu ve içerikleri özgün mü?

-        İçerikleriniz oldukça düzgün bir şekilde düzenlenmiş ve her biri arasında bir bağlantı var mı?

-        Ziyaretçileriniz sitenizde gezinmeyi kolay mı buluyor yoksa zorlanıyor mu?

-        Web siteniz kolay paylaşım yapılabilecek konumda mı?

-        Sitenizde link veren ve popülerliğin artmasına sebep olan başka siteler var mı?


Bu kriterler ışığında gerçekleştirilecek ve içeriklerin sahip olması gereken özellikler yukarıda belirttiğimiz gibidir. SEO kurallarını oldukça iyi bilmek bu nokta da çok önemlidir.


Google SEO Nedir?


Google SEO Nedir? Oluşum sebebi ile halihazırda en çok kullanılan arama motoru olması sebebiyle, SEO ve internet kurallarına yön veren kuruluş “Google” olmuştur. Kişiler Google üzerinden yaptığı aramalarında her zaman kaliteli ve popülaritesi yüksek siteleri ilk sıralarda görmektedir. Google, arama motorunda kaliteyi belirli bir kriterde tutabilmek içinSEO’yu geliştirmiştir. Site içi optimizasyonlar, popülerlik ise site dışı yapılan çalışmalar olarak öngörülmektedir. “Google SEO Nedir?” sorusuna yanıt verirken yapmanız gereken çalışmalarınızın ön hazırlık aşaması ve organizasyon şemasını çıkarmanızdır. Bu noktada yapılacak doğru analizler ve veriler ile ilerleyen projeler daima başarılı olmaktadır.


SEO Ne İşe Yarar?


SEO Nedir? SEO ne işe yarar? SEO açısından önemli olan Heading etiketleri sayfa içerikleri için uygulanan HTML başlık etiketleri olarak tanımlanırlar. H etiketleri 1 den 6 ya kadar H şeklinde giden alt başlıkların kodlamalarına sahiptirler. H başlıkları, Google SEO çalışmalarında içeriği ön plana taşıyan ve oldukça önemli olan bir unsurdur.

Arama motoru optimizasyonu, arama motorlarının web sitelerini daha rahat bir şekilde algılayabilmesine yani bir başka anlamda arama motorları tarafından web sitelerinin taranmasına imkan sağlayacak şekilde, belirlenen kriterlere uygun hale getirilmesidir. Web sitesindeki içeriklerin optimize edilmesi ve hedeflenen kelimelerin arama motorlarında yükseltilmesi işlevi görmektedir. Arama motoru optimizasyonu, aynı zamanda dijital pazarlamanın bir alt kolu olmaktadır. Ayrıca arama motoru optimizasyonunun kriterleri bulunmaktadır ve arama sonuçları su stimal edilmemesi için bu kriterler yayınlanmamaktadır.

SEO ne işe yararı araştırırken, birçok kişinin H1 başlık etiketi hakkında savunduğu iki bakış vardır. Bunlar;


-        Bir sayfanın ana başlığı H1 etiketine sahip olmalı

-        Bir sayfada tamamında yalnızca bir adet H1 başlık etiketi olmalı


Bu iki bakış SEO denetim araçlarına da entegre olmuş durumdadır.SEO Uzmanı Nedir? SEO Uzmanı Ne İş Yapar?


SEO Uzmanı; hedef kitlesine yönelik doğru anahtar kelimelerle web sitesinin arama motorunun üst sıralarına yükselmesini sağlayan kişilerdir. İyi bir SEO uzmanı, hakim olduğu web sitesine dair gerekli düzenlemeleri ve içeriklerde düzenlemeleri yaparak iyileştirmelerle çalışmalarını sürdürmektedir. SEO uzmanı, ziyaretçi sayısını arttırmak için optimizasyon stratejileri geliştirerek web sitesinin içeriklerini zenginleştirmektedir. “SEO uzmanları ne iş yapmaktadır?” sorusunu SEO uzmanı görev tanımlarını sıralayarak açıklayabiliriz;


-        Web sitesinin içerik, kod gibi anahtar kelime analizlerini yapmak,

-        Algoritma güncellemelerini yaparak web sitesine uygulamak,

-        Reklam kampanyalarıyla web sitesine yön ve kazanç sağlamak,

-        Sahip olunan bütçeye uygun strateji ve planlama geliştirmek,

-        Rakip SEO analizlerini gerçekleştirmek,

-        Özgün, kaliteli ve SEO uyumlu içerikler geliştirmek,

-        Sosyal medyaya yönelik SEO çalışmalarıyla web sitesinin reklamını tüm mecralarda yönetmek,

-        Düzenli sunucu kontrolleri ile hacklenmeye karşı tedbir almak.


SEO uzmanının başlıca görevlerinden bazıları yukarıdaki gibidir. Ancak başarılı bir SEO uzmanı olmak için belli bir bilgi birikimine ve bazı yetkinliklere sahip olunması gerekmektedir. Bu yetkinler içinde;


-        SEO alanında teknik terimleri bilmek,

-        Temel düzey yazılım bilgisine sahip olmak, HTML, CSS gibi programlama dillerine aşina olmak,

-        Ofis programlarını oldukça iyi kullanmak,

-        Düz mantık SEO yerine organik SEO yöntemlerini kullanabilmek,

-        Zaman ve bütçe planlamasını oldukça iyi yapmak,

-        Günlük ve hatta haftalık da raporlamalarda müşterilerini bilgilendirmeli ve adım adım başarı grafiğini yükseltmelidir.