Boğaziçi Ventures Azerbaycan’da Faaliyetlerine Başlıyor

Boğaziçi Ventures Azerbaycan’da Faaliyetlerine Başlıyor

Boğaziçi Ventures Azerbaycan’da Faaliyetlerine Başlıyor

Azerbaycan’da yatırıma hazırlanırken, Yönetim Kurulu Başkanlığı koltuğuna Agah Uğur’un getirildiği Boğaziçi Ventures, Azerbaycan İnovasyon Ajansı’nın girişimiyle Azerbaycan’da faaliyetlerine başlıyor. Boğaziçi Ventures’in konu hakkında yaptığı yorumlamalara göre, Azerbaycan’ın bilgi teknolojilerine ve yeniliklerinin gelişme hızı göz önüne alındığında bölgede girişim faaliyetlerinin başlaması için elverişli koşulların oluşturmaktadır. Bu nedenle, Azerbaycan için bu proje oldukça önemli bir rol oynamaktadır.


Boğaziçi Ventures’in temel amacı, Azerbaycan için gelecek olarak görülen projelerin hem finansal hem de küresel ölçeklendirme ile ilgili bilgi akışı ve dış pazarlara ulaşım kolaylığı sağlamaktır. Boğaziçi Ventures’in bu bölgeyi seçme sebebi ise yine ulaşım odağından ileri gelmektedir. Boğaziçi Ventures Azerbaycan’da faaliyete geçirilmesinde bölgenin ekonomisini kalkındırmanın yanı sıra, son dönemlerde de var olan yerel girişimlerin aktif büyümesi sonucu Azerbaycan’ın bölgesel bir teknoloji bölgesi haline geliyor olmasında oldukça önemli bir rol alacağı beklenmektedir. İleri teknolojiye sahip olması ile birçok kapının Azerbaycan’a çalışacağı düşünüldüğünde aslında bu mevcut proje Azerbaycan için tahmin edilenden daha kıymetli bir değere sahip olmaktadır.Boğaziçi Ventures’in Açılışına Türk Yetkililer de Katılacak


Boğaziçi Ventures’in Azerbaycan için gerçekleşmesi düşünülen projede açılış töreninde, Türkiye’den Olağanüstü Büyükelçisi ve tam yetkili Azerbaycan Büyükelçisi Erkan Ozoral ve BV Azerbaycan ofisi yetkililerinden Turan Almammedov da katıldı. Yetkililerin açıklamalarıyla dinleyenlerin aklındaki birçok soru bu şekilde cevaplanmış oldu. Ajansın Yönetim Kurulu Başkanı bölgede inovasyon ve yüksek teknolojinin gelişimi adına yapılacak olan çalışmalar ve gelecek odaklı plan ve projeler hakkında bilgiler aktardı. Aynı zamanda da potansiyel girişimcilerin Boğaziçi Ventures ile ilgili geniş iş birlikleri konuşuldu. Geniş iş ağı ile bölgeye sağlayacağı katkıları dikkate alınırken, bu projenin hayata geçirilmesi gündemi ise, bölge halkı için oldukça heyecan verici durumdadır.


Özellikle son dönemlerde yerel girişimlerin oldukça hızla büyümesi sonucunda bölgeye dikkat çekilmesi ve bölgede bir girişim fonu oluşması, Azerbaycan’ ın genel ekonomisinin güçlenmesinde önemli bir rol oynaması ve ileri teknolojik bir yapılanmaya dönüşmesi beklenmektedir. Tüm bu projelerde gündem de kalmayı başaran başarılı firma Boğaziçi Ventures’in bugüne kadar çalıştığı bazı firmalar arasında; Colendi, MenaPay, Protranslate, Eyedius gibi önemli isimler yer almaktadır.