Etkili İçerik Oluşturma ve İçerik Oluşturma Süreci Nasıl Olmalıdır?

Etkili İçerik Oluşturma ve İçerik Oluşturma Süreci Nasıl Olmalıdır?

Etkili İçerik Oluşturma ve İçerik Oluşturma Süreci Nasıl Olmalıdır?

İçerik oluşturma, günümüzün içerik pazarlamacıları için en çok zaman alan konulardan biridir. Günlük iş akışımız düşünüldüğünde, harika içerik oluşturmak bizim ana sorumluluğumuzdur ve kitlemizle etkileşim kurarak etkilemenin en iyi yoludur. 


İçerik Oluşturma Nedir?


İçerik oluşturma nedir? sorusu ile başlayacak olursak; hakkında yazmak istediğiniz yeni bir konuyu tanımlama, içeriğin hangi formu almasını istediğinize karar verme, stratejinizi resmileştirme (anahtar kelime veya başka türlü) ve ardından onu fiilen üretme sürecidir.


Ek olarak, çoğu içerik oluşturma süreci, içerik yayınlanmaya hazır olmadan önce diğer paydaşlarla kapsamlı düzenlemeler gerektirir. İçerik birçok biçimde olabilir - blog yazısı, video, e-Kitap, Tweet, infografik, reklam, bunlardan birkaçı - içerik oluşturma süreci nüanslıdır. Ve göründüğü kadar basit değildir. Ancak bunu iyi yapmak, işinizi gerçekten geliştirir. Yapılan son araştırmalar kaliteli içerik oluşturmanın müşterilerin işletmenizden satın alma olasılığını %131 artırdığını kanıtlıyor.

Harika içerik oluşturmak, köklü bir süreçle başlar. Baştan sona içerik oluşturma sürecinde size rehberlik edeceğiz. Harika içerik oluşturmanın takipçilerinizin ve müşterilerinizin sorunlarına çözüm ve yanıtlar bulmasına nasıl yardımcı olabileceğini göstereceğiz. Peki nereden başlayalım?


 

1-     Fikir oluşturma


Fikir oluşturma süreci içerik ekibinizin içinden, müşterilerinizden, şirketinizdeki diğer paydaşlardan, yeni verilerden veya size ilham veren bir şey gibi çeşitli yerlerden gelebilir. Ayrıca, içerik fikrinin amacına bağlı olarak, belirli bir konuda seçmeniz gereken doğru açıya karar vermek zor olabilir.


Örneğin, yeni bir ürünün özelliğini vurgulayan içerik oluşturmak istiyorsanız, ne üretmeniz gerektiğine dair temel bir fikriniz olabilir. Ancak hedefiniz daha kapsamlıysa, örneğin; web sitenize organik trafik çekecek içeriği yazmanız gerekiyorsa, içerik fikirleri üretmenin diğer yöntemlerini araştırmanız gerekebilir. İşte yaratıcılığınızın gelişmesine yardımcı olacağını ve potansiyel içerik parçalarına yenilikçi ve etkili yaklaşımlar bulmanıza destek olacağını bildiğimiz birkaç yöntem.


 • Anahtar kelime araştırması yoluyla fırsatlar bulun: Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin bir konu hakkında nasıl konuştuğunu keşfetmenin harika bir yoludur. Ayrıca anahtar kelime araştırması, aklınıza bile gelmeyecek bir içerik için yeni fırsatlar keşfetmenize yardımcı olabilir.
 • Müşteri geri bildirimi isteyin: Müşterilerinize soru sormak bir fikir edinmenin basit bir yolu gibi görünebilir, çoğu zaman ürününüz veya alanınız hakkında cevaplayabileceğiniz cevaplanmamış sorular vardır. Bu sorular etrafında içerik oluşturmak, mevcut müşterileriniz üzerinde doğrudan ve anlamlı bir etkiye sahip olacaktır.
 • Kendinizi kitlenizin yerine koyun: Bir pazarlamacı olarak ilk sorumluluğunuz müşterinizi anlamaktır. Bu nedenle yeni fikirler ararken, müşterinizin neleri ilgi çekici, ilginç veya yararlı bulabileceğini düşünün. Ardından bu fikirlerin içerik stratejinizle nasıl bütünleşeceğini keşfedin. Uzmanlık alanlarınızda insanların hangi konuları sorduğunu öğrenmek için Quora gibi sitelere göz atabilirsiniz.
 • Kuruluşunuzdaki daha büyük gruplarla beyin fırtınası yapın: Kuruluş genelindeki bilginiz, yeni içerik fikirleri üretirken yararlanabileceğiniz güçlü bir araçtır. Örneğin, müşteri destek ekibiniz, müşterilerinizin sahip olduğu günlük sorunlar hakkında çok fazla bilgiye sahiptir. Satış ekibiniz, potansiyel müşterilerin sizden hangi çözümlere ihtiyaç duydukları veya en çok duymak istedikleri konusunda zengin bilgiye sahiptir. Kuruluşunuzdaki diğer gruplara dokunmak, müşterilerinizin (ve potansiyel müşterilerin) ihtiyaçlarına hitap eden içerik fikirlerini belirlemenize yardımcı olacaktır.
 • Rakiplerinizin hangi konu hakkında yazdığını araştırın. Bir içerik oluşturucu olarak, rakiplerinizin alanınızda yazdığı konulardan her zaman haberdar olmalısınız. Rakiplerinizin bir konuya nasıl yaklaştığını anlamak, markanızın sesini, yaklaşımını ve içeriğini onlarınkinden ayırt etmenize, içerik stratejilerindeki boşlukları belirlemenize ve içeriğinizin satış sürecinde öne çıkmasına yardımcı olacaktır.


Fikir aşamasını bitirdikten ve hangi konu hakkında yazmak istediğinizi öğrendikten sonraki adım, ne yaratacağınızı planlamak ve ana hatlarını çizmektir.


2-     İçerik Planlama


İçeriğinizi planlamanın ilk adımı, hangi biçimde olmasını istediğinize karar vermektir. Görsel olarak temsil edilirlerse bazı fikirler daha güçlü olacaktır ve bir infografik veya videoya ihtiyaç olabilir. Bazı içerik parçaları en çok düz metin için uygun olabilir. Bunlar için bir blog yazısı, makale veya e-Kitap en iyi form olabilir.


Konunuz etrafında hangi tür içeriklerin oluşturulduğunu araştırarak çok fazla fikir edinebilirsiniz. Örneğin, konu fikrinizi (veya anahtar kelimenizi) Google'a yazın ve birinci sayfada ne tür içeriğin çıktığını görün. Videolar var mı? URL'ler infografiklere geri dönüyor mu? SERP'de görüntüler görünüyor mu? Konunuzda hangi tür içeriklerin hali hazırda var olduğunu bilmek, ne tür içerik üreteceğiniz konusunda karar vermenize yardımcı olacaktır.


Ek olarak, planlama aşamalarında, konunuz etrafında uygun anahtar kelime araştırması yaptığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Web içeriği oluştururken, anahtar kelimeyi yazarken içeriğinize uygun bir şekilde entegre edebilmeniz için hedeflenecek bir anahtar kelime seçmeniz gerekir, sonradan değil.


Sonraki adım, içerik projenizin ölçeğine karar vermektir. İçerik fikriniz spesifik ve sınırlıysa, konuyu doğru şekilde ele almak için yalnızca bir blog gönderisine, videoya veya makaleye ihtiyacınız olabilir.


Ancak büyük bir konuya, özellikle de işletmenizin değer önerisi veya uzmanlık alanı için merkezi bir konuya yaklaşıyorsanız, bu tek fikir etrafında birden fazla içerik parçası oluşturmanız gerekebilir. Başarılı içerik yaratıcıları, daha yazmaya veya yaratmaya başlamadan önce bitmiş projelerinin nasıl görüneceğine tam olarak karar verenlerdir.


İşte planlama aşamasında kendinize sormanızı önerdiğimiz birkaç soru daha;


 • Bu içerik ile hangi hedef kitleye ulaşmaya çalışıyorum?
 • Bu içerik alıcı yolculuğunun hangi aşamasına hitap edecek?
 • Bu içeriği oluşturmak için ne kadar zaman ve para yatırabilirim?
 • Vizyonumu gerçekleştirmek için hangi ek yardıma veya kaynaklara ihtiyacım olacak (bir infografik oluşturmak için bir tasarımcı, bir senaryoyu çekmek için bir video yapımcısı vb.)?
 • Oluşturduğum içerik için bir zaman var mı? Yoksa bu içerik her zaman güncel mi?
 • Bu içerik, içerik stratejimin daha büyük şemasına nasıl uyuyor?
 • Bu içerik hangi kitlelere veya müşteri gruplarına yardımcı olacak?
 • Kuruluşumda bu içerik kime yardımcı olacak?


Bu sorulara cevap verdikten ve planınızı oluşturduktan sonra içeriğinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.İçerik Oluşturmaya Nasıl Başlanır?


Nihayet planlamanızı yaptınız artık içeriğinizi oluşturma zamanı. Bu kısımda zaten profesyonelsin. Profesyonel olarak tamamlanmış bir ürün üretmek için yaptığınız planları ve yaptığınız düşünceleri kullanın. 1 ve 2. adımları etkili bir şekilde kurduysanız, harika içerikler oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. Ancak yazarken, filme alırken, tasarlarken veya üretirken içerik yaratmanın yaşayan, nefes alan bir süreç olduğunu unutmayın. Başlamaya karar verdiğiniz açıdan veya karar verdiğiniz içerik biçiminde bir şeylerin yanlış olduğunu fark ederseniz, geri adım atmaktan korkmayın. Bu süreç akıcı olmalıdır ve müşterileriniz ve izleyicileriniz hakkında yeni bilgiler edindikçe ayarlanması gerekebilir.


İçerik Yayınlama


İçerik yayınlanma günü nihayet geldiğinde ve içeriğinizi geniş dünyaya yayınladığınızda, derin bir nefes alın. Ancak düşünceden yayınlamaya kadar içerik yaratma yolculuğunun devam ettiğini unutmayın. İyi bir içerik stratejisinin yerinde sağlam bir oluşturma süreci ve hem yayın öncesi hem de sonrası için bir tanıtım planı vardır. Bir içerik pazarlamacısı olarak işiniz, her bir içeriği yolculuğunu boyunca izlemektir. Bu nedenle, oluşturma süreci ile eşit derecede önemli olan yayın sonrası dağıtım ve tanıtım stratejinizden şaşmasına izin vermeyin. Ve her zaman olduğu gibi, başarılarınızdan ve hatalarınızdan ders alın. Oluşturduğunuz her içerik parçası bir deneydir. Performansının doğru bir şekilde izlenmesi ve ölçülmesiyle, sizin ve markanız için neyin işe yaradığını görebileceksiniz. Bir sonraki içerik için oluşturma sürecini yeniden başlattığınızda deneyimlerinizi ve bu bilgiyi kullanın.


Sosyal Medya İçerik Oluşturma


Sosyal medya içerik oluşturmak için önce hangi platformda içerik oluşturacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Örneğin; Instagram için içerik oluşturmak istiyorsanız, ilgi çekici görsel ve videolar hazırlamanız gerekiyor. Facebook için içerik oluşturacaksanız, daha çok videolu içerikler hazırlamalısınız. Çünkü Facebook kullanıcıları videolu içeriklerden daha fazla hoşlanır.


Intagram İçerik Oluşturma


Instagram içerik oluşturmaya karar verdiyseniz; öncelikle hedef kitlenizi iyi tanımanız gerekiyor. Konunuza benzer sayfaları inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Instagram kullanıcıları hem fotoğraflardan hem de videolardan hoşlanır. İyi tasarlanmış bir video ile binlerce kişiye ulaşmanız mümkündür.


Görsel İçerik Hazırlama


Görsel içerik hazırlamak için video ve fotoğraf düzenleyici programlardan veya web sitelerinden faydalanabilirsiniz. Takipçilerinizin her zaman profesyonel hazırlanmış görseller dikkatini çekecektir.


Etkili İçerik Oluşturma


Sosyal medya platformlarında etkili içerik oluşturma süreci oldukça kolay gibi görünse de aslında iyi tasarlanmış bir fikre ihtiyacınız vardır. Hedef kitlenize uygun fotoğraf ve videolar ile birlikte, uygun konularda bilgi vermelisiniz. Etkili içerik oluşturarak takipçilerinize ulaşmanın bir başka yolu ise doğru zamanda paylaşımlar yapmaktadır. Hedef kitlenizin etkileşim saatlerini iyi analiz etmelisiniz.


Youtube İçerik Üretmek


Youtube içerikleri sayesinde birçok fenomen hızlıca hayatımıza girmiş olsa da, artık Youtube içerikleri ile büyük kitlelere ulaşmak kolay değildir. Youtube içerik üretmek için iyi kurgulanmış videolara ihtiyacınız vardır. Hedef kitlenize uygun içerikler üretmek, içerikleri düzenli paylaşmak gerekir. Kitleniz ile bir bağ kurmanın yolunu bulmalısınız. Örneğin izlediğiniz bir dizi hakkında yorum yaptığınızda, takipçileriniz de düşüncelerini mutlaka yorum olarak bildirecektir.