Instagram Shop Nedir? Instagram Shop Nasıl Açılır?

Instagram Shop Nedir? Instagram Shop Nasıl Açılır?

Instagram Shop Nedir? Instagram Shop Nasıl Açılır?

Instagram Shop’un Türkiye’de aktif olmasıyla birlikte birçok e-ticaret sitesi hızlı bir şekilde satışlarını Instagram’a taşıdılar. Instagram Shop nedir? biraz daha detaylandırmak gerekirse; Instagram üzerinden alışveriş imkanını resmi olarak sağlamak, Shop hesap onayı almış sayfalara ekstra özellikler tanıması bunun sayesinde Instagram temelli olarak satış işlemlerinin gerçekleşmesidir. Ancak Instagram Shop ile butik tarzı kurulan siteleri birbirine karıştırmamanız gerekir. Butik tarzı platformlar daha basit ve daha resmi görünmeyen sayfalardır. Instagram Shop olarak aktif olarak hizmet veren sayfalar daha güvenilir ve daha resmidir. Bundan kaynaklı olarak küçük ve büyük birçok işletme Instagram’ı tercih ederek ürünlerini satmaya başladı. Bundan kaynaklı olarak ‘’Instagram Shop nasıl açılır?’’ sorusu oldukça merak edilmektedir.


Instagram Shop sayesinde Türkiye’de online alışveriş kültürü biraz daha güçlenmiş oldu. Özellikle sosyal medya platformları üzerinden hizmet sağlayan işletmeler Shop özelliğinden faydalanarak; daha resmi ve daha güvenli bir izlenimi kullanıcılarına sunmayı hedeflediler. Keza bu durumun gayet olumlu geri dönüşleri oldu ve birçok kişi Shop sayfalarından alışveriş yaptı. Bu metnimizde Instagram üzerinden satış yapmak isteyen küçük, büyük birçok işletmeye ‘’Instagram Shop nasıl açılır?’’ sorusunun cevabını vereceğiz. Bu sayede sizlerde hızlı bir şekilde Shop hesabı kurabilir ve hızla satış yapmaya başlayabilirsiniz.Instagram Shop Nasıl Açılır?


Instagram Shop açmak aslında oldukça basittir. Keza Instagram özellikleri sayesinde herkesin kullanabileceği bir hizmeti sunmaktadır. Birçok işletmeye de önemli özellikler sağlayan Instagram, en son özelliklerinden birisi olan Shop ile dikkat çekmeye devam ediyor. Genel olarak ‘’Instagram Shop nasıl açılır?’’ sorusunu detaylı bir şekilde cevaplamak gerekirse karşımıza şu detaylar çıkmaktadır:


 1. Instagram hesabınız ticaret ilkelerine uyan bir işletme profiline sahip olması gerekmektedir. Standart bir Instagran hesabı kullanıyorsanız ‘’İşletme hesabına’’ geçiş yapmanız gerekir.
 2. Instagram ve Facebook aynı şirkete bağlıdırlar. Bundan kaynaklı olarak Facebook üzerinden de açacağınız Shop hesabın, sayfası olması gerekir. Eğer ki Facebook üzerinden bu tarzda bir sayfanız bulunuyorsa Instagram hesabınız ile bağlantılı olarak bu sayfayı açın. Ayrıca işletme sayfasında yaş sınır, ülke sınırlaması ve satın alma gibi mesajların bulunmaması gerekmektedir.
 3. Instagram üzerinden açacağınız Shop hesabınızı, size ait bir Facebook ürün katalogu ile bağlamalısınız. Facebook katalogu oluşturmak için birden fazla yöntem izleyebilirsiniz. İlk olarak Facebook sayfanıza bağlı bir mağaza oluşturarak yapabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise Business Manager’ı kullanarak bir katalog oluşturabilirsiniz.
 4. Bu aşamalardan sonra yapılması gerekenlerden birisi de Instagram ürün etiketlemektir. Ürün etiketleme hakkında detaylı bilgiyi bir aşağıda bulabilirsiniz.Instagram Ürün Etiketleme Nasıl Yapılır?


Instagram ürün etiketleme, Shop hesapları için olmazsa, olmazdır. Bu özellik sayesinde potansiyel müşteriye erişebilmek oldukça mümkündür. Keza günümüzde birçok Shop hesap bu özellik sayesinde satışlarını arttırmaktadır. Instagram ürün etiketleme hakkında biraz daha bilgi vermek gerekirse;


 • Instagram uygulamasının en son güncellemesinin olduğundan emin olun.
 • Instagram hesabınıza giriş yapıp profilinizdeki üç nokta veya çark işaretine tıklayın.
 • İşletme ayarları sekmesi üzerinden ‘’Alışveriş’’ kısmına dokunup, devam edin.
 • ‘’Shopping On Instagram’’ özelliği dahilinde olarak kullanmak istediğiniz kataloğu seçin. Bu işlemi yaparken kataloğunuzun oluşması olması gerektiğini unutmayın.
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra sorunsuz ve sıkıntısız bir şekilde ürün etiketlemeyi yapabilirsiniz.


Instagram Shop Hesap Onaylanmadı Sebebi Nedir?


‘’Instagram Shop nasıl açılır?’’ sorusunun cevabını alıp, hızla Shop özelliğine geçmek isteyen satıcılar çeşitli sorunlar yaşayabilmektedir. İlk olarak bilinmesi gereken nokta; Instagram her sayfaya ‘’Shop’’ özelliği vermemektedir. Instagram’ın kendi alışveriş kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterleri karşılayan sayfalara hızlı bir şekilde onay vermektedir. Instagram Shop özelliği onaylanmamasının sebebinin gereklikleri şu şekilde olabilmektedir:


 • Shop Özelliği Taşımamak


Shop özelliği taşımamak başvurunun ret almasındaki en büyük etkendir. Shop yani alışveriş hesabı olma özelliği oldukça geniş bir yelpazedir. İlk olarak sayfanın tamamen satılacak olan ürünler için oluşturulmuş ve bu ürünler dışında herhangi bir şey olmaması gerekir. Açıklama kısmına alışveriş hesabı dışında yazıların olmaması gerekmektedir. Sayfaya atılan tüm fotoğrafların kaliteli olması gerekmektedir.


 • Katalog Oluşturmama


Katalog oluşturulmaması durumunda Shop onayının alınması mümkün değildir. Satmanız gereken ürünlerin kataloğunu oluşturabilir ve bunu Instagram’a tanıtmanız gerekmektedir. Bunları doğru bir şekilde yapmanız durumunda onay olma ihtimaliniz artacaktır.


 • Instagram İlkelerine Uymama


Instagram ilkelerine uymama durumunda Shop özelliği alan bir sayfaya sahip olmanız mümkün değildir. Ayrıca Shop hesabınızı onaya gönderdiğinizde sayfanızın bir Instagram yetkilisi tarafından incelendiğini unutmamanız gerekir. Özetle otomatik olarak ret etme durumu bulunmamaktadır. Bu detaya dikkat edilmesi oldukça mühimdir.